S námi by chtěl spát každý

3. září 2018

Reflex CapitalZ deníku investoraS námi by chtěl spát každý

Investor ve firmě je váš partner. Je s vámi v dobrém i zlém, musíte si tzv. „sednout“. Je to velmi podobné, jako partnerský svazek v reálném životě.

Vybíráte si snad v životě partnera tak, že pošlete hromadný email všem slečnám, na které seženete kontakt? Vystavíte na odiv svou mužnou hruď, čas z posledního Iron Mana, fotografii svého naleštěného BMW a vyzvete je k nabídkám?

A přesto tuhle formu volí spousta startupistů. Někde si stáhnou databázi investorů, čím víc, tím líp. Jejich profil nezkoumají. Pošlou na ně hromadně pitch … a snažte se, stupidní investoři, my jsme ta sexy dívka ve městě, s námi by chtěl spát každý. Nabídky přijímáme pouze do 12.srpna 12:00 CET.

Jak mizivou pozornost věnují oslovení jednotlivých investorů, tak přípravě sebeprezentace věnují pozornost až neadekvátně velkou. Správné barvy, fotografie, grafy, buzzwordy, správný CAGR 60% a EBITDA 30% … a šikovně skrýt, že jsou to projektovaná čísla :-).

Toto chování je bohužel podporováno různými poradci, kterým jde jen o jejich provize. Čím vyšší valuace, tím vyšší „feečko“. Že dají startupu podepsat smlouvu s ďáblem namísto s partnerem? Who gives a fuck.

My v Reflex Capital nevěříme na svazky založené jen na penězích. Nepotřebujeme vytuněný pitch. Naopak nám při tom začnou blikat bullshit detektory. Potřebujeme vidět snahu, že vám jde právě o nás. A pak třeba přeskočí jiskra.. a nám půjde právě o vás a vytvoříme partnerství, které něco vydrží.

Další články na téma

Doporučujeme si přečíst

Útěk do daňových rájů

28. května 2026 •

Skoro každý úspěšný startup, který v České republice vznikne, nakonec skončí v jiné jurisdikci. Nejčastěji tak, že se vlastnictví převede do holdingové společnosti v USA, v Holandsku nebo někde jinde. Ve startupové komunitě se tomu říká „flip of ownership“ nebo zkráceně „flip-up“.

Jak oslovit investora

15. prosince 2025 •

Nedávno jsem zaznamenal na nějaké sociální síti nářek jednoho foundera, že mu většina oslovených VC fondů ani neodpoví na mail, kde představuje svůj projekt. A pod tím spoustu komentářů, jak je to typické, že VCčka brečí, že nemají do čeho investovat, a přitom neodpovídají na emaily. Fuj. Nevím tedy, zda dotyčný posílal mail i k nám (schválně jsem se podíval a ve svém inboxu jsem ho nenašel), ale říkal jsem si, že by se k tomu hodila napsat i perspektiva druhé strany :).

Show-off

29. dubna 2024 •

Nebudu si na něco hrát, taky jsem se do toho chytil. Dělalo mi dobře, když se o naší firmě a také o mně osobně psalo. Hladilo to moje ego, které rostlo a bytnělo. Jsou lidé, kteří to tak nemají, ale u většiny founderů kolem třicítky věku to vidím a řekněme si to upřímně – každý je tak trochu narcis.

Přejít na blog

CHCETE S NÁMI PRACOVAT?

KONTAKT PRO ZÁJEMCE O INVESTICI JE ZDE